Sezónne recepty

Jarné hráškové rizoto s čipsami z proscuitta

Budeme potrebovať: 1 šalotku, 2 strúčiky cesnaku, 300g ryže arborio, 100ml bieleho vína, 1l vývaru, 150g mrazeného hrášku, 50g proscuitto šunky, 50g masla, 30g parmezánu, olivový olej, soľ, čierne mleté korenie, na ozdobenie čerstvé bylinky.

Ako prvé si pripravíme hrášok. Ten vždy varím samostatne, pretože v rizote by sa uvaril rýchlo a hlavne ho pripravujem na dva spôsoby. Dáme ho variť do vriacej osolenej vody na cca 5-7 minút. Po uvarení polovičku rozmixujeme na kašu a polovicu si necháme tak ako je. A teraz sa presunieme na rizoto. Šalotku a cesnak posekáme na drobno a opečieme 3 minútky na 2pl olivového oleja. Pridáme ryžu a spolu s ryžou opäť opekáme 3 minútky. Podlejeme vínom. Keď sa víno vyparí, začneme postupne pridávať vývar. Táto ryža by sa mala variť cca 15 maximálne 20 minút. Počas tohto času treba rizoto neustále miešať a po troške stále pridávať vývar. Čiže pridať trošku vývaru, miešať, vyparí sa, opäť pridať a tak ďalej. Chvíľku pred koncom pridáme naše dve formy hrášku, tú rozmixovanú časť a uvarené bobuľky, ktoré vmiešame do rizota. Na záver pridáme maslo, parmezán a podľa chuti soľ a čierne korenie. Ja som toto rizoto servírovala s čipsami z proscuitta, ktoré som si opiekla 2 minútky na suchej panvici. Bolo to také príjemné spestrenie inak bezmäsitého jedla. Celé rizoto som dozdobila hráškovými výhonkami. Dobrú chuť. :)

Vianočné kokosky

Budeme potrebovať: 200g strúhaného kokosu, 4 vajcia, 230g kryštálového cukru, 3PL hladkej múky, 2PL octu, 150g čokolády na varenie, 50g masla.

Ako prvé si oddelíme žĺtky od bielkov. Z bielkov vyšľaháme sneh. Trvá to pár minút metličkovým mixérom, alebo aj ručne klasickou metličkou. Správne by ste si misku so snehom mali vedieť dať nad hlavu tak, aby vám z nej sneh nevypadol. Do snehu pridávame postupne cukor, kokos, múku a ocot. Všetko jemne vmiešavame, najlepšie silikónovou stierkou. Keď je hmota hotová s vlhkými rukami si tvarujeme guličky, ktoré ukladáme na plech s papierom na pečenie. Guličky z vrchu jemne pritlačíme prstami, aby vznikli tvary podobné malým cookieskam. Pečieme v rúre na 150 stupňov približne 15 minút (závisí od rúry, ale zo spodnej strany by mali byť trošku hnedé, vtedy sú hotové).

Tento posledný krok nie je podmienka ale odporúčam, jednak je to vizuálne krajšie a aj chutnejšie. Vo vodnom kúpeli som si nechala rozpustiť čokoládu na varenie spolu s maslom. Čokoládu som naliala do sáčku. Nechala som ju asi 3-4 minúty vychladnúť, aby sa dal sáčok chytiť do rúk. Odstrihla som špičku a kokosky ozdobila. Je to celkom rýchlovka a hlavne na to netreba veľa ingrediencií, ak milujete kokos, odporúčam na Vianoce. Dobrú chuť a veselé Vianoce. :) 

 

Kapor na prírodno so zemiakovo-avokádovým šalátom

Týmto receptom by som sa rada prehupla do pomaly vianočného obdobia. Recept na klasiku - kapor a zemiakový šalát ale v inom prevedení. 
 

Budeme potrebovať: 400g kapra, 250g zemiakov, 2 červené cibule, 1 zrelé avokádo, 5 kyslých uhoriek, 2 strúčiky cesnaku, 2PL octu, 2PL hnedého cukru, bylinky (rozmarín, tymian), soľ, čierne mleté korenie, olivový olej, jedlé kvety (na ozdobenie)

Zemiaky uvaríme celé v šupke, až kým nebudú mäkké. Po uvarení ich necháme vychladnúť, ošúpeme a nakrájame na kolieska. Rovnako nakrájame aj jednu cibuľu, uhorky a avokádo. Všetko spolu zmiešame. Zo 150ml vody, octu a cukru si vytvoríme zálievku, ktorú pridáme do šalátu. Ochutíme trochou olivového oleja, soli a čierneho korenia podľa chuti. Šalátik môžete dozdobiť jedlými kvetmi.

Kapra si nakrájame na filety, ktoré osolíme. Na panvici rozohrejeme olivový olej, pridáme na poli prekrojenú cibuľku, cesnak, bylinky a potom kapra. (Bylinky, cesnak a cibuľa rybku prevoňajú a jemne ochutia). Pečieme sprudka na koži 3 minútky a z druhej strany 5 minút ale už na miernejšom ohni.

 

Hrebenatky s holandskou omáčkou a baby zeleninkou

Leto nám už zaručene skončilo a ja by som sa s ním chcela rozlúčiť ešte týmto jedným receptom. Je rýchly, jednoduchý a veľmi chutný! 
Na porciu pre dvoch budeme potrebovať: 250g hrebenatiek (mušlí sv. Jakuba), baby cukety a mrkvičky (10ks), 3 žĺtky, 100ml bieleho vína, 50-70g masla, soľ, čierne mleté korenie, olivový olej.
 

Hrebenatky si osolíme a okoreníme. Panvičku poriadne rozohrejeme a pečieme na kvapke olivového oleja z každej strany 90 sekúnd, nie viac, pretože v strede by mali byť surové. Nie je dobré ich prepekať. Baby mrkvičky som si 5 minút predvarila vo vode a potom aj spolu s cuketami (ktoré netreba predvariť) som ich opiekla na troche masla, asi 4-5 minút. Ochutila som ich soľou a korením. Recept na holandskú omáčku je celkom jednoduchý. V hrnci si necháme zovrieť vodu. Do antikorovej misky si dám žĺtka spolu s vínom, ktoré spolu rozmiešam metličkou. Misku položím na hrniec s vriacou vodou, aby sa to robilo vo vodnom kúpeli. Popri miešaní metličkou pomaly pridávam maslo. Omáčka by mala za 2-3 minúty pekne zhustnúť. Podľa chuti ju ešte osolím a okorením. Môžete pridať aj pár kvapiek citróna, no mne osobne stačí kyslosť z vína. Celé jedlo som dozdobila repovými výhonkami. Ak ste hrebenatky nikdy nejedli, určite odporúčam, je to delikatesa. :)

 

Paradajková tarhoňa na štýl talianskeho rizota, sivé mušle

Pre dvoch budeme potrebovať: 250g tarhone, 1 šalotka alebo cibuľka, 3 strúčiky cesnaku, 50ml pasírovaných rajčín, 200ml bieleho vína, 200g sivých alebo tmavých mušlí (sláviek), 100g masla, 400ml vývaru, hrsť petržlenovej vňate, soľ, korenie, olivový olej, čili

Tarhoňu si pripravíme ako talianske rizoto. Nasekáme si na jemno šalotku, cesnak a ak máte radi aj čili papričku. 2-3 minútky opečieme na kvapke olivového oleja a pridáme tarhoňu. Ďalšie 3 minúty opekáme aj s tarhoňou. Podlejeme jedným deci vína, necháme víno vypariť a prilejeme deci vývaru. Tarhoňa sa varí približne 10-13 minút. Počas celého varenia miešame a neustále pridávame vývar, ktorý sa počas varenia vyparuje. Na záver som pridala pasírované rajčiny a maslo. Podľa chuti ešte osolíme a okoreníme.

Slávky som si pripravila zvlášť. (Časť z nich sa potom môže vmiešať rovno do rizota). Na panvičku stačí dať trošku oleja (môžete aj masla), nasekaný cesnak a slávky. Je dobré ich aj prikryť a nechať 5 minút pod pokrievkou. Pridáme zasa decko vína, nasekanú vňať, soľ, korenie. Dusíme ďalších 5 minút. (Ak robíte sivé slávky ako ja, tie sú o niečo menšie ako čierne, stačí tomu aj menej času).

Servírujeme spolu. Celé jedlo môžete ešte posypať parmezánom a bylinkami. Na leto ako vyšité. Dobrú chuť. :)

 

Kuracie prsia v cestíčku zo šampanského, šalát coleslaw 

Leto. Nikomu sa nechce tráviť dlhé hodiny v teplej kuchyni pri šporáku. Toto je rýchlovka na leto, ktorú hravo zvládnete pripraviť do 15 minút!
 

Na porciu pre dvoch budeme potrebovať: 2 kuracie prsia, 150ml šampanského alebo prosecca, 1 vajce, 5-7 lyžíc hladkej múky, 1 mrkvu, štvrť hlávkovej kapusty, 1 malú majonézu, soľ, korenie, olej, citrón

Z múky, šampanského a vajíčka vytvoríme cestíčko. Múku pridávame odhadom, aby bolo cestíčko pekne husté a držalo na mäsku. Mäsko osolíme, okoreníme a obalíme v cestíčku. Pečieme na panvici z každej strany aspoň 5 minút do zlatista. Kapustu a mrkvu buď najemno nastrúhame alebo nakrájame. Pridáme majonézu, ochutíme soľou, korením, citrónom. Ja som pridala aj nasekanú pažítku. Celé jedlo som dozdobila žeruchou. Jednoduché, efektívne, rýchle! Večera hotová za 15 minút. Dobrú chuť.

Sekt alebo šampanské môžete nahradiť aj pivom. Pointa je aby to bola penistá tekutina, po nej je cestíčko nadýchanejšie. :)

 

Hovädzí steak, lesné hríby na masle a petržlenové pesto

Prešli sme do ďalšieho ročného obdobia a to do jedného z mojich najobľúbenejších – jeseň. K tomu neodmysliteľne patrí jesenná kuchyňa. Kačky, husy, divina, steaky, lesné ovocie, rozmarín, huby.. S týmto receptom by som chcela zahájiť túto sezónu.

Na porciu pre jedného budeme potrebovať: 1 hovädzí steak (najlepšie z pravej sviečkovice alebo vysokú roštenku), zopár lesných hríbov (dubáky, suchohríby), vetvičku rozmarínu, hrsť petržlenovej vňate, stručik cesnaku, soľ, čierne korenie, olivový olej, maslo

Steak stači osoliť a okoreniť. Na grilovacej panvici som si rozohriala pár kvapiek olivového oleja a pridala som rozmarín. Môj steak, ktorý bol cca 3cm hrubý, som opekala z každej strany asi tak 3-4 minútky, aby bol v strede trošku rare. Keď bol hotový zabalila som ho do alobalu na 5-10 minút. Potom už len stačí krájať na krásne, tenučké plátky.

Hríbiky je dobré orestovať 6-8 minút na masielku (poprípade skombinovať maslo s olivovým olejom aby maslo hneď nezhorelo), dochutiť soľou a čiernym korením.

Pesto som robila klasicky, podobne ako sa robí bazalkové. V mažiari som roztlačila cesnak, hrsť nasekaného petržlenu, dve lyžice olivového oleja, trošku orechov (použila som zmes – vlašské, lieskové, kešu), soľ a korenie.

Dobrú chuť. :)  #mňam #blogujemvkuchyni

 

Rybie burgre s paprikovou salsou

S týmto receptom by som sa chcela rozlúčiť s letnou sezónou. Chladné večery sa nezvratne blížia, skôr sa stmieva, ale môžeme si tento čas spríjemniť s takýmto fresh ľahkým receptom. Sú to rybie burgre s čerstvým špenátom, avokádom a paprikovou salsou.

Na 4 burgre budeme potrebovať:  400g ryby (ja som použila tilapiu - https://www.rybazilina.sk/filety-z-tilapie-radoma-400g/), 1 vajce (odporúčam Šťastné vajcia - https://www.facebook.com/stastnevajcia/), avokádo, hrsť byliniek (bazalka, pažítka, ligurček alebo vňať, rozmarín – poprípade, čo máte radi), soľ, korenie, 4 žemle, citrón, podľa potreby strúhanka, 1 malú cibuľu, 1 červenú a 1 žltú papriku, 100g čerstvého špenátu, olej

Postup: prvá časť je najťažšia, ide o to že rybu treba buď nasekať nožom na čo najdrobnejšie kúsky. Alebo použiť mlynček na mäso, rybu nakrájať na kusy a jednoducho ako každé iné mäso zomlieť. Do už zomletého mäsa som pridala nadrobno nakrájane bylinky, vajíčko, soľ a korenie podľa chuti a odhadom strúhanku (ja som pridávala cca 6-7 lyžíc) aby hmota nebola moc lepkavá a mokrá.  Potom si už stačí z hmoty vytvarovať guľaté fašírky, mne vyšli z tohto množstva 4. Na panvici s olejom som ich opekala z každej strany 4-5 minút.

Žemle som prekrojila na polovičky a zapiekla v rúre na 180 stupňov cca 4-5 minút aby boli chrumkavé.

Avokádo stačí zbaviť kôstky, ošúpať, popučiť vidličkou (avokádo musí byť, mäkké – zrelé), pridať soľ, korenie a pár kvapiek citróna aby nezhnedlo. Touto jednoduchou nátierkou som si natrela jednu stranu burgrov. Naň som poukladala špenátové listy (môžete použiť hoci aký iný šalát).

Cibuľku som si najemno nakrájala a opiekla na kvapke oleja, papriky som nakrájala rovnako, na malinké kocky a aspoň 10 minút som ich opekala aby zmäkli. Na záver som ich trošku rozmixovala ponorným mixérom, aby to malo lepšiu konzistenciu. Túto salsu som pridala na fašírky a tie som následne dala do burgru na špenát. Už hotový burger som dozdobila čerstvou červenou cibuľkou.

Možno sa recept zdá trošku komplikovaný ale v skutočnosti nie je. Celé to bolo hotové do 20-25 minút a zaručujem Vám, že je to naozaj mňamka, vhodná aj pre vegetariánov. Dobrú chuť. :)

 

 

Cesnakovo-syrová nátierka z cottage syru 

Opäť taká malá rýchlovka na víkendový večer. 
Budeme potrebovať: 100g gouda syr (alebo iný tvrdý syr, ktorý máte radi), 1 cottage syr, 4 strúčiky cesnaku, 2 trojuholníky mäkkého syra, 2 lyžice majonézy, 2 lyžice kyslej smotany alebo bieleho jogurtu, 2 lyžice masla, soľ, korenie, červená mletá paprika, čerstvé bylinky na vrch (pažítka, ligurček, vňať) – všetky miery sú odhadom, ak sa Vám to bude zdať husté, treba pridať trošku niečoho riedkeho, napr. smotany. So soľou opatrne, pretože syry sú slané.
 

Postup je v podstate zbytočné písať. Tvrdý syr si stačí na jemno nastrúhať (ja strúham aj maslo). Popridávať všetky ingrediencie, ktoré som napísala. Cesnak samozrejme prelisovať cez lis. Jemne osoliť, okoreniť, na vrch posypať mletou paprikou a ja osobne milujem na vrch ešte čerstvé bylinky do ktorých teraz v lete pokojne investujte, pretože ak si ich kúpite rovno v kochlíku, určite Vám vydržia. Ja som si na túto nátierku dala čerstvú pažítku a ligúrček. Všetko s vidličkou poriadne popučte a premiešajte. Dobrú chuť. :) 

 

Zapečená mozzarella so skaramelizovanou cibuľkou na víne

Dnes Vám prinášam takú výbornú rýchlovku na letný večer. 

Budeme potrebovať: 2 mozzarelly, 1 cibuľa, 3 strúčiky cesnaku (menšie), 1dc červeného vína (použila som frankovku modrú), hrsť čerstvých byliniek (napr. bazalka, pažítka, petržlenová vňať), 1PL medu, olej, soľ, alobal

Na panvicu som si dala pár kvapiek oleja, na ktorom som opiekla na drobno nakrájanú cibuľku. Po pár minútkach som pridala med a nasekaný cesnak. Asi o 5 minút stačí pridať vínko a nasekané bylinky, trošku osoliť a redukovať aspoň 10 minút aby sa víno vyparilo a cibuľka zmäkla.

Z alobalu som si vytvorila dve také taštičky, do ktorých som dala mozzarellu a na vrch hotovú cibuľku. Taštičky som zavrela a dala ich zapiecť do rúry na 180 stupňov na 15 minút. K nim som si už len opiekla slnečnicový chlebík na suchej panvici. Mozzarella je potom dosť tekutá, odporúčam to jesť lyžičkou – naberať si to na kúsky chlebíka. :) Prajem dobrú chuť 

 

Letné sandwiche 

Na tri porcie budeme potrebovať: 6ks tmavého sandwicha, 3 vajíčka, 1 avokádo, 3 plátky slaniny, 50g rukoly, 3 čerešnové rajčiny, 3 trojuholníčky mäkkého syra, 3 lyžičky majonézy, 1 citrón, soľ, korenie, olej. (Ja som na ozdobu použila ešte mandlové plátky a zo šupky z baklažánu som si ofritovala tenké pásiky).

Sandwiche som si opiekla na suchej panvici do chrumkava, jednu stranu som potrela syrom, druhú majonézou. Vajíčko a slaninu si stačí upiecť 6-7 minút na kvapke olivového oleja. Ošúpané a nakrájané avokádo spolu s hotovým vajíčkom som si osolila a okorenila. A už stačí len všetko navrstviť do sandwicha: malú hrsť rukoly, nakrájanú rajčinku, vajíčko, avokádo, slaninu. (Avokádo môžete trošku pokvapkať citrónom). Hotové do 10 minút, rýchlovečka, čo si myslím, že je v týchto horúcich letných dňoch základ – nebyť dlho v rozpálenej kuchyni. Dobrú chuť. :)

 

Domáci sorbet

Budeme potrebovať: ovocie 300g, 2PL med, poprípade trochu vody 
 
Ja som na tento sorbet použila asi 6-7 kusov nektariniek, ktoré som si vykôstkovala, ošúpala a nakrájala na malé kúsky. Dala som ich do plastovej misky a zamrazila ich. (Asi tak 3 hodiny v mrazničke tomu stačia). V mixéri som ich potom zamrznuté rozmixovala spolu s medom, ak by sa Vám to zdalo trochu moc tuhé a ťažšie rozmixovatelné, môžte pridať pár lyžičiek vody. 
Prajem príjemné osvieženie v týchto horúcich dňoch! :)
 

 

Pesto a krémová polievka z medvedieho cesnaku

Na pesto budeme potrebovať: 2 veľké hrste medvedieho cesnaku, 20g orieškov (ja som použila mix – mandle, vlašské, para), 15g strúhaného parmezánu, soľ, korenie, šťava z polky citróna, olivový olej – množstvo podľa potreby.

Cesnak si nakrájame a vložíme do mixéra spolu s orieškami, syrom, soľou, korením a citrónom. Prilejeme do toho cca pól deci olivového oleja a mixujeme do hladka. Pokiaľ by bolo pesto veľmi husté môžeme olej ešte pridávať. Samozrejme je dobré aj ochutnať, či tomu ešte niečo nechýba, množstvo v popise je naozaj len odhad. Ja odporúčam pesto podávať na opečenej bruschette. Dobrú chuť.

Na polievku budeme potrebovať: 2 stredne veľké zemiaky, 1 menšiu cibuľu, 500ml vývaru, dve veľké hrste medvedieho cesnaku, soľ, korenie, 1ČL mletej rasce, 1PL masla, 100ml smotany na šľahanie, 2PL oleja.

V hrnci si na oleji opečieme nakrájanú cibuľu, po troch minútkach pridáme očistené a nakrájané zemiaky, ktoré tiež chvíľku opečieme. Zalejeme vývarom (môže byť hoci aký, zeleninový, mäsový), pridáme rascu, štipku čierneho korenia a varíme 10 minút. Po 10 minútach, keď sú už zemiaky takmer uvarené, pridáme posekaný na väčšie kúsky medvedí cesnak, popri tom treba polievku ochutnať, či je od vývaru dosť slaná, ak nie posoliť a variť ešte 5 minút. Polievka je hotová, tyčovým mixérom ju stačí rozmixovať a cez sitko prepasírovať. Na zjemnenie som pridala trošku masla a smotany. Dobrú chuť.