Pečená paradajková polievka/omáčka/salsa

Budeme potrebovať: 500g rajčín, 250g cherry rajčín, 1 červená paprika, 1 malá čili paprička, 2 veľké cibule alebo šalotky, 1 hlavičku cesnaku, čerstvé alebo sušené bylinky podľa chuti (oregano, bazalka, tymian, rozmarín), soľ, čierne mleté korenie, olivový olej, vývar (podľa potreby), smotana alebo mlieko (podľa potreby).

Postup: Do veľkej zapekacej misky poukladáme cherry rajčiny, nakrájané veľké rajčiny, nakrájanú cibuľu, celú hlavičku cesnaku rozkrojenú na polovičku horizontálne, pridáme bylinky podľa chuti. Ja som použila čerstvý rozmarín a sušené oregano. Polejeme olivovým olejom, osolíme a okoreníme. Pečieme na 180 stupňov cca 25-30 minút. Po upečení cesnak vyberieme zo šupky. Všetko spolu rozmixujeme. Ak chcete z tejto zmesi urobiť polievku, stačí ju prehriať v hrnci a zriediť vývarom alebo smotanou. Bez riedenia sa dá použiť ako omáčka na cestoviny alebo salsa k nachosu. Dobrú chuť! :)

 

Pečené figy s gorgonzolou 

Na porciu pred dvoch budeme potrebovať: 6 fíg, 100g gorgonzoly, hrsť orechov (ja som použila vlašské a lieskové), 2PL medu, soľ, čierne korenie, tymian

Figy si dobre umyjeme a do kríža narežeme (viď fotka). Už narezané ich jemne osolíme a okoreníme. Naplníme ich s čo najväčším množstvom gorgonzoly, pokvapkáme medom a posypeme nasekanými orechmi. Ja som pridala ešte aj lístky čerstvého tymianu. Pečieme v rozohriatej rúre na 200 stupňov 10-13 minút. Asi najkratší recept na svete ale za to veľmi efektný a výborný! Dobrú chuť :) 

 

Domáce sušené rajčinky

Budeme potrebovať: 300g cherry rajčín, 1 červenú cibuľku, 2 strúčiky cesnaku, 2 vetvičky rozmarínu, soľ, korenie, 3PL olivového oleja, taliansky chlieb na bruschetty

Postup je veľmi jednoduchý a finálny efekt úžasný. Stačí si rajčinky nakrájať na štvrtky, cibuľku na krúžky, cesnak na drobno, všetko to zmiešať v jednej miske. Poliať olejom, podľa chuti osoliť a okoreniť. Rozložiť na plech s papierom na pečenie a navrch hodiť rozmarín. Ja som to piekla v rúre na 150 stupňov asi 40-45 minút. Chlebíky nakrájané na krúžky som taktiež opiekla v rúre, asi tak 5-7 minút. Musím povedať, že doma sa za tým len tak zaprášilo. Dobrú chuť. 

 

Chlebíky (avokádový s lososom, s pečenými paprikami) 

Budeme potrebovať: 1 avokádo, 2 chlebíky, strúčik cesnaku, 100g údeného lososa, malú hrsť kôpru, soľ, korenie, citrón

Avokádo zbavíme šupky a kôstky (musí byť mäkké) a vidličkou ho popučíme na kašu. Pridáme pár kvapiek citróna aby nezhnedlo a dochutíme cesnakom, soľou a korením. Chlebíky si opečieme na suchej panvici do chrumkava – asi tak 3 minúty z každej strany a podávame ich natreté avokádovou nátierkou spolu s lososom a posypané kôprom.

Budeme potrebovať: 2 chlebíky, lyžicu masla, 1 zelenú, 1 červené a 1 žltú papriku, soľ, korenie, strúčik cesnaku, pól deci oleja, trochu syra na posypanie (ja som použila hoblinky parmezánu), čerstvú bylinku (oregano)

Papriky dáme do pekáča vystlaného papierom na pečenie a pečieme papriky 30-35 minút na 180 stupňov v rúre. Papriky pečením stmavnú a zmäknú. Necháme ich ochladiť a stiahneme z nich šupku. Po pečení to ide jednoducho. Papriku som si nakrájala na pásiky. Do panáka s olejom som pridala cesnak, soľ, korenie a naliala som to na papriky – na ochutenie. Chlebíky som si rovnako opiekla ako v prvom recepte. Potrela som ich maslom, dala na ne papriky a na vrch už iba čerstvé oregano a hoblinky parmezánu. Dobrú chuť. :) 

 

Krevetové rizoto

Budeme potrebovať: 250g ryže, 150g mrazených kreviet, 2 strúčiky cesnaku, 2 lyžice masla, 50ml bieleho vína, 300ml vývaru, soľ, korenie, petržlenovú vňať, citrón, olej, 1 menšiu cibuľku, štipku mletých čili papričiek

Na panvici som si rozohriala olej, pridala som nasekanú cibuľku-. 3-4 minútky som ju opiekla a potom som pridala ryžu, ktorú som si tiež tak 2 minútky opiekla. Podliala som to vývarom a nechala som to dusiť  15-20 minút – kým sa nespravila ryža. Na druhej panvici som si pripravila zvlášť krevety, na masle spolu s čili, cesnakom, soľou, korením, šťavou z polovice citróna, posekanou vňaťou a vínom som ich dusila tak 7-9 minút kým neboli ružové (oranžové). Na záver som to už len celé zmiešala, ryžu spolu s krevetami. Môžete ešte na vrch pridať trochu parmezánu. Dobrú chuť.

 

Šalát Nicoise 

Budeme potrebovať: 200g zeleného listového šalátu, 1 plechovka tuniaka, 1 čierne olivy, 3 menšie  zemiaky, 5 cherry rajčín, 2 vajíčka, hrsť zelenej fazuľky

Na zálievku:  2PL olivového oleja, 1PL balsamica, soľ, korenie, štavu z polovice citróna, 1PL horčice

Postup je v postate úplne jednoduchý, zemiaky si cca 10-15 uvaríme do mäkka v osolenej vriacej vode. Uvaríme ich celé v šupke. Po 10 minútach varenia k nim môžeme na chvíľku prihodiť aj zelené fazuľky, aby trošku zmäkli. Vajíčka si tiež uvaríme, každý ako má rád, ja mám radšej na mäkko, čiže tak 3-4 minútky. No tu naša tepelná úprava v podstate skončila. Teraz si stačí vziať len veľkú misku, nakrájať zemiaky na štvrtky, pridať fazuľky, tuniak, olivy, nakrájané rajčinky a samozrejme šalát. V malej miske si pripravíte zálievku, ktorou to celé prelejete a pomiešate. Na vrch pridáte rozkrojené vajíčko. Dobrú chuť. 

 

Rizoto z červenej repy s balkánskym syrom

Budeme potrebovať: 250g ryže, 1 červenú cibuľku, 500ml kuracieho alebo zeleninového vývaru, 2 sterilizované cvikle, lyžicu oleja, 2 lyžice masla, 2 lyžice strúhaného parmezánu, lyžičku mletej rasce, soľ, korenie, čerstvé bylinky (bazalka, petržlen), 100g balkánskeho syra

Na panvicu si dáme olej a nadrobno nakrájanú cibuľku, ktorú také 3-4 minútky opečieme. Pridáme ryžu, ktorú minútku opečieme a hneď na to zalejeme cca 200ml vývaru a necháme variť. Ryžu dusíme vo vývare asi tak 20-25 minút, popri tom miešame, a keď sa vývar vyparí, pomaly dolievame. 5 minút pred koncom pridáme na malé kocky nakrájanú cviklu, rascu a podľa chuti soľ a korenie. (Pri soli opatrne, syry sú slané a samozrejme aj vývar). Všetko to ešte pomiešame, prevaríme, hodíme tam parmezán, maslo a vypneme oheň. Keď sa syr a maslo roztopia máme hotovo. Na vrch stačí už len dať bylinky a nadrobený balkánsky syr.

 

Pizza s pestom, mozzarellou a cherry rajčinkami

Budeme potrebovať: jeden balík lístkového cesta, 1 paradajkový pretlak, 3 lyžice bazalkového pesta, 1 mozzarellu, 5 cherry rajčín, soľ, korenie, sušené oregano, čerstvá bazalka

Lístkové cesto som si vykrojila aby mi vznikla okrúhla pizza. Pizzu som si potrela paradajkovým pretlakom a potom som na ňu nepravidelne poukladala pesto a kúsky mozzarelly. Jemne som ju celú osolila, okorenila, posypala oreganom a čerstvou bazalkou. Na vrch som ešte hodila pár cherry rajčiniek. Piekla som to v rúre asi tak 17-20 minút na 180 stupňov. Je to trošku niečo iné ako klasická pizza ale za to výborné. 

 

Hummus z červenej repy

Budeme potrebovať: 2 predvarené červene repy – cvikly (predávajú ich už predvarené v obchode), 2 strúčiky cesnaku, 1 konzerva fazule Borlotti, lyžička citrónovej šťavy, lyžička drvenej rasce, 100g pasty tahini, pol lyžičky soli, podľa chuti korenie a sušené čili

Postup je v podstate naozaj veľmi jednoduchý. Stačí nakrájať cviklu, cesnak a spolu s fazuľou a všetkým ostatným to iba hodiť do mixéra a rozmixovať to na pyré – asi tak 3-4 minútky. Je dobré to ešte ochutnať, poprípade dosoliť, dochutiť a znova rozmixovať. Servírovať to môžete s hoci čím, napr. s nachosom, pita chlebom, ja som zvolila opekané toasty. Na záver som to posypala sezamom, keďže tahini pasta je sezamová pasta a dozdobila som to čerstvým tymianom. 

 

Cuketový koláč

Budeme potrebovať: 400g cukety, 50ml oleja, 3 strúčiky cesnaku, 2 lyžice octu, 1 lyžica medu, soľ a mleté čierne korenie, viazaničku kôpru, 1 lístkové cesto, olivový olej, 2 mozzarelly, 1 vajce.

Cukinu som si umyla, osušila a nakrájala na tenké plátky. Plátky som osolila a nechala 10 minút odstáť. Potom som z nej odstránila prebytočnú šťavu. Cesnak som prelisovala, zmiešala som ho s olejom, medom, octom, korením a nasekaným kôprom. (Ak nemáte radi kôpor dá sa to aj bez neho a poprípade nahradiť inými bylinkami). Takto ochutenú cuketu som nechala oddychovať hodinku v chladničke aby nasala všetky chute. Lístkové cesto som rozprestrela na plech spolu s papierom na pečenie. Cesto som potrela olivovým olejom, nakrájala som si mozzarelly. Naukladala som ich rovnomerne na cesto a na to plátky cukety. Okraje cesta som sa snažila trošku ohnúť aby mi z koláčika nič nevytieklo. Okraje som potrela vajíčkom a jemne som to ešte posypala celou rascou - pretože milujem jej vôňu a chuť. 

 

Paradajkovo - syrový quiche

Z hladkej múky (300g), masla (115g) a štipky soli vypracujeme drobivé cesto, do ktorého po lyžičkách pridávame studenú vodu. Cesto by malo byť hladké a pevné. Zabalíme ho do potravinárskej fólie a dáme ho na 30 minút stuhnúť do chladničky. Vychladené cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske a preložíme do formy na quiche (čo je v podstate formička na pizzu alebo na jablkový pie). Prstami ho treba zatlačiť do formy, popichať vidličkou. Na vrch treba cesto niečím zaťažiť, ja som použila hrniec (samozrejme taký ktorý môže ísť do rúry), ale môže sa na cesto dať papier na pečenie a zasypať ho suchou fazuľou. Spolu s touto záťažou som ho piekla 10 minút na 180 stupňov. V miske som si zmiešala 4 vajíčka, 120ml smotany na varenie, lyžičku oregana, 50g parmezánu, 50g eidamu a polovicu mozzarelly (všetko nastrúhané), trochu soli a korenia. Vytvorila sa mi tekutá zmes ktorou som quiche naplnila. Na vrch som nakrájala cca 10 cherry rajčín. Celé sa to pieklo v rúre asi tak 45-50 minút na 180 stupňov a vznikol perfektný paradajkovo-syrový quiche. :)

 

Štangle plnené smotanou, slaninkou a cibuľkou

Rozprestrela som si listkové cesto z obchodu. Potrela som ho kyslou smotanou, trošku som to posolila, okorenila, nakrájala som si slaninku a jarnú cibuľku a letmo som to pohádzala na cesto. Potom som si to rozkrojila na 9 obdĺžnikov, tak to vyjde z jedného cesta z obchodu. A zatočila som to tak aby som vytvorila štangle, nie všetky sa podarili, občas mi z nejakej vypadla slaninka alebo cibuľka, ale aj tzv. čapáky dobre chutili. Na záver som ich potrela vajíčkom a posypala rascou. Piekla som ich v rúre na 180 stupňov cca 15 minút. Ja som si k tomu pridala ešte do misky smotanu s pažitkou ako dip. :) Dobrú chuť

 

Bryndzové halušky

Zemiaky očistíme a nastrúhame najemno, alebo rozmixujeme v mixéry. Pridáme soľ. Múku pridávame postupne a podľa toho aké zemiaky máme. (Niektoré zemiaky obsahujú viac vody a vezmú viac múky).  Cesto má vtedy správnu konzistenciu, keď nám v ňom ostane stáť varecha. Slaninku nakrájame na malé kúsky a na miernom ohni pomaly pražíme. Cez haluškovač pretláčame cesto do vriacej osolenej vody. Počas varenia halušky občas premiešame. Necháme ich variť pár minút, keď vyplávajú na povrch sú hotové. Bryndzu som si zmiešala spolu s kyslou smotanou. Uvarené halušky som zmiešala s bryndzou, na vrch slaninka, pažítka a halušky sú hotové. 

 

Kôprová omáčka s knedličkami

Na omáčku:

Na omáčku treba v hrnci rozpustiť maslo a pridať hladkú múku. Neskôr som to podliala vodou a pridala som nasekaný kôpor, soľ, korenie a chvíľku som to povarila. Potom som pridala smotanu na varenie a trochu octu.

Na knedličky:

Na tieto hrnčekové knedličky som si do veľkej misky dala nakrájané pečivo, vajce, múku, mlieko, soľ, bylinky – ligurček a kudrnka. (Ja som na tri hrnčeky použila – 3 rohlíky, 2 vajíčka, 130g múky, a mlieko podľa konzistencie ale cca 2dc). Stačí to len celé pomiešať, naplniť hrnčeky približne do trištvrte, a dať na 20 minút variť do vodného kúpeľa. Hrnčeky treba pred tým dobre vytrieť maslom a pomúčiť.

Na vrch sa hodí všeličo ale ja som použila moje obľúbené vajíčko na mäkko. 

 

Tatarák z údeného lososa

Údený losos (100g) som si nakrájala na malé kúsky spolu so šalotkou (1ks), kaparami (1lyžičku) a trochou kôpru. To všetko som zmiešala a pridala som lyžicu mascarpone, biele korenie a soľ. Toasty som si opiekla spolu s olivovým olejom na grilovacej panvici a servírovala som to na špenátových listoch spolu s balzamikom. 

 

Špenátové koláčiky

Špenátové listy som nasekala, osolila a v sitku zbavila prebytočnej vody. Dala som si to do misky, pridala som jednu na drobno nasekanú šalotku, jeden strúčik cesnaku, korenie a 100 gramov gorgonzoly. Celu zmes som poriadne premiešala, až mi z toho vznikla taká plnka. Plnku som dávala do na štvorce nakrájaného lístkového cesta. Rohy som potom spájala na stred a ako taký „gombík“ som použila vlašský orech. Na záver som to potrela vajíčkom a posypala sezamom. 

Chrenová omáčka so strateným vajíčkom

Ako prvú si urobíme zaprašku. Dáme si do hrnčeka maslo, trochu oleja a múku. Pridáme vývar a chren (či už zaváraný alebo čerstvý nastrúhaný, množstvo podľa chuti). Povaríme a pridáme trochu smotany na varenie a trochu kyslej smotany. Dochutíme soľou, korením, cukrom, octom a muškátovým orieškom. 
Stratené vajíčko som už pripravovala v mojom recepte na raňajky - https://www.blogujemvkuchyni.com/ranajky/.
No a napokon recept na domácu knedľu. Do veľkej misky dáme: 500 gramov polohrubej múky, 125 ml vody, 125 ml mlieka, 1 vajce, 2 lyžice oleja, 1 lyžica soli, 1 balíček suchého d
roždia. Miesime ručne aspoň 10 minút, alebo 5 minút v robote. Varíme v paráku 20 minút (v žiadnom prípade neotvárať počas tých 20 minút!). Keď je hotová, treba ju poprepichávať špajlou, ešte pokým je v hrnci. 
Na záver som celé jedlo dochutila čerstvou vňaťou a čerstvo namletým chilli. :)
 

 

Chlebíky s údeným lososom

Jednoduchá vec, ktorú si pripravíte za 2 minútky. :-)

Natriete si chlebíky obyčajným maslom, pridáte plátkový údený losos, nasekáte na drobno jarnú cibulku a posypete. Môj tatko to ešte vylepšil čerstvým chrenom na vrch. Jemne osolíte, okoreníte a pocitrónujete.  

 

 
 

Zdravá pizza (Bez múky)

Už dlhšie som rozmýšlala ako by sa dalo nahradiť klasické cesto na pizzu a myslím že toto je naozaj najlepší recept. 

Namiesto kysnutého cesta z múky si pripravíme cesto ktoré sa skladá z karfiólu, syru, vajíčka, soli a korenia. Na takúto jednu pizzu stači polka karfiólu ktoru si stači nastruhať alebo rozmixovať. Rozmixovany karfiól v rukách alebo v latkovej utierke stlačíme aby sme odstránili trošku vody. Takýto karfiól dame naspäť do mixéra spolu s jedným vajíčkom a trochou syra. Osolíme a okoreníme. Ja som použila tri plátky chedaru a tri plátky eidamu. Už komplet hotovu zmes rozložíme do formy na pizzu aj s papierom na pečenie. Pečieme 15 minút 180 stupňov. 

Keď je cesto upečené, fantázií sa medze nekladú. Ja som na vrch dala paradajkovú zmes (ktoru som si sama vyrobila - podusila som rajčinky spolu s korením a rozmixovala), na plátky mozzarellu, šunku, oregano a tymián. Zakončila som to troškou nastruhaného parmezánu. Piekla som to dalších 10 minút a je to hotovo. Ešte na vrch jarnú cibulku a petržlenovú vňať a nemalo to chybu. :-)