Zeleninový vývar

Budeme potrebovať: 2 mrkvy, 1 petržlen (aj s vňaťou), štvrť zeleru, 1 cibuľu, 2 strúčiky cesnaku, štvrť póru, 1 papriku, 1 paradajku, 1 menšiu cuketu, 3 šampiňóny, štvrť brokolice, 2 bobkové listy, 3 guličky nového korenia, 5 guličiek čierneho korenia, 2PL oleja, soľ.

Všetku zeleninu ošúpeme (okrem cibule) a nakrájame na väčšie kusy. Cibuľu šúpať netreba, šupka vývar pekne zafarbí. Vo veľkom hrnci si rozpálime olej a zeleninu 5 minút opekáme. Zalejeme vodou, pridáme bobkové listy, korenia a podľa chuti soľ. Privedieme k varu a keď už začne vrieť tak stíšime. Varíme na miernom ohni aspoň hodinu a pol. Na záver ochutnáme, ak treba dosolíme. Vývar scedíme cez sitko. Podávame s nakrájanou zeleninou a rezancami. Vývar si môžete taktiež odložiť do mrazničky a neskôr použiť do omáčok, polievok alebo rizota.

Zemiakovo cesnakový krém so slaninovými čipsami 

Budeme potrebovať: 1 šalotku alebo cibuľu, 6 strúčikov cesnaku, 3 zemiaky, 2l vývaru, 3PL masla, 100ml smotany, soľ, čierne mleté korenie, mletú rascu, sušené čili, olivový olej, slaninu, čerstvé bylinky

Postup: Vo veľkom hrnci si rozohrejeme 2 lyžice olivového oleja. Pridáme nadrobno nakrájanú šalotku a 2 minútky opekáme. Zemiaky a cesnak si očistíme a nakrájame na drobno a pridáme do hrnca. Opäť 2 minútky opekáme a zalejeme vývarom. Ochutíme podľa toho ako má každí rád. Soľ, čierne korenie, čili a mletá rasca (na tú ja nedám dopustiť pokiaľ ide o jedlo kde sa vyskytujú zemiaky). Varíme aspoň 15-20 minút, aby zmäkli zemiaky. Po uvarení polievku rozmixujeme tyčovým mixérom do hladka a pridáme na zjemnenie smotanu a maslo. Plátky slaninky som si opiekla na panvici a dala ich na vrch polievky ako čipsy. Polievku som ešte dozdobila čerstvými bylinkami. Dobrú chuť. :)

Krém z batátov na ázijský spôsob

Budeme potrebovať: 500g sladkých zemiakov (batátov), 250ml kokosového mlieka, 1 šalotku, 2 strúčiky cesnaku, 1 čili papričku (ak máte radi štipľavé), 1 limetu, 1PL červenej kari pasty, 1L zeleninového alebo kuracieho vývaru, olivový olej, soľ, čierne mleté korenie

Batáty ošúpeme a nakrájame na kúsky. Rozložíme ich na plech, pokvapkáme olivovým olejom a pečieme v rúre na 180 stupňov približne 25 minút (do mäkka). Po upečení si pripravíme základ. Nakrájame na drobno šalotku, cesnak a čili papričku. Na olivovom oleji 2 minútky všetko opekáme, spolu s kari pastou. Potom pridáme batáty a podlejeme vývarom. 8-10 minút varíme. Polievku poriadne rozmixujeme. Po rozmixovaní opäť privedieme k varu, zjemníme kokosovým mliekom a dochutíme podľa potreby soľou, korením a šťavou s limetky. Podávame s čerstvými bylinkami a orieškami. Dobrú chuť.

 

Polievka z pečenej tekvice

Budeme potrebovať: 1 tekvicu hokkaido, 1 mrkvu, 1 zemiak, 1 cibuľu, 2 strúčiky cesnaku, 1l vývaru, tymian, soľ, čierne mleté korenie, čili, 150ml smotany na varenie, 2PL masla, olivový olej

Tekvicu netreba šúpať, stačí z nej iba vybrať semená. Nakrájame ju na mesiačiky. Zemiak, mrkvu, cibuľu a cesnak očistíme a nakrájame na krúžky. Všetko spolu s tekvicou rozložíme na plech. Ochutíme soľou, korením, tymianom, čili (sušené alebo čerstvé) a pokvapkáme olivovým olejom. Pečieme na 180 stupňov 20-25 minút, aby všetka zelenina zmäkla. V hrnci si zohrejeme vývar, do ktorého následne pridáme upečenú zeleninu. Varíme 7-10 minút. Celé to rozmixujeme a prepasírujeme cez sitko. Pridáme smotanu, maslo a opäť privedieme k varu. Na záver ochutnáme a poprípade ešte dochutíme soľou. Dobrú chuť! :)

 

Krémová kukuričná polievka 

Ak máte radi krémové polievky, určite odporúčam túto. Už som mala dosť tých klasických cesnakových, brokolicových a tekvicových krémov. Kukuričný krém je podľa môjho názoru také niečo trochu iné, čo sa zasa tak často nevidí na jedálnych lístkoch.  

Budeme potrebovať: 400g mrazenej kukurice, 1 veľkú cibuľu, 2 strúčiky cesnaku, 500-700ml zeleninového vývaru (alebo vody), 30g masla, 100ml smotany na varenie, hrsť čerstvého tymianu, soľ, čierne korenie, čili, olivový olej

Na pár kvapkách olivového oleja si opečieme nakrájanú cibuľku a cesnak. Môže byť kľudne na väčšie kúsky, bude sa to celé mixovať. Opekáme asi 5 minút a pridáme kukuricu. Spolu s kukuricou opäť miešame a opekáme ďalších 5 minút. Zalejeme vývarom alebo vodou, tak aby sa kukurica potopila. Polievku dochutíme. Ja som použila čerstvý nasekaný tymian, soľ, korenie, čili – všetko tak podľa chuti ako máte radi. Polievku varíme aspoň 35 minút. Kukurica je trošku tuhšia, preto sa musí variť dlhšie. Ako sa vám bude tekutina vyparovať, podľa potreby dolievame vývar. Keď je kukurica mäkká celú polievku poriadne rozmixujeme na čo najjemnejšiu konzistenciu. Odporúčam ešte po rozmixovaní prepasírovať cez sitko aby ste sa zbavili nerozmixovaných šupiek, tie sú naozaj nepríjemné. Po prepasírovaní som polievku na miernom ohni ešte zjemnila smotanou a maslom. Čo sa týka servírovania na ozdobu som použila slaninový čips, tekvicové semienka, bylinky a kvapky smotany. Dobrú chuť. :)

Kotlíkový guláš

Budeme potrebovať: 500g teľacieho mäsa, 4-5 väčších zemiakov, 3 - 4 lyžice oleja, 2 cibule, 1 rajčinu, 1 papriku, 2 lyžičky paprikovej pasty v tube,  2 lyžice rajčinového pretlaku, lyžičku červenej sladkej papriky, lyžičky soli, pol lyžičky mletej rasce, pol lyžičky sušeného cesnaku, lyžičku majoránu, vývar

Ako na to. Klasický postup, pokrájanú cibuľu na drobno podusíme na oleji celkom do hneda, pridáme rajčinový pretlak, nakrájanú rajčinu, papriku a ešte podusíme, potom pridáme mäso nakrájané na kocky a počkáme kým zbelie resp. nebude krvavé, následne pridáme koreniny - okrem majoránu a zalejeme vývarom aby bolo mäso zakryté, aj viac a dusíme kým nebude mäso mäkké. Možno aj 45 minút. Zemiaky ošúpeme a nakrájame na malé kúsky a pridáme po čase do gulášu a uvaríme do mäkka. Cca dalších 15 minút. Potom na záver ochutnáme, ak treba dosolíme a dokoreníme a samozrejme pridáme majoránku. :) 

 

Paradajková polievka s mini mozzarellou a štangľami

Na polievku pre dvoch som použila: polku jednej veľkej cibule, ktorú som si nakrájala a opiekla na oleji. Nakrájala som si asi 10 cherry rajčín a pridala som ich k cibuľke. Neskôr polovicu rajčín z jednej konzervy a jeden malý pretlak. Cca 3deci vývaru. Hrsť bazalky. A podľa chuti ešte soľ, korenie, cukor, celú rascu a čili. Varila som to asi 15 minút a potom som polievku rozmixovala a prepasírovala. Na vrch ešte malé mozzarellky.

Na štangle som si vyrobila klasické cesto: 250gramov hladkej múky, 2 lyžice oleja, polka balenia sušeného droždia, cca 2 deci vody, štipka cukru a lyžičku soli. Nechala som ho 20 minút vykysnúť. Potom som si z neho vytvarovala štangle ktoré som ešte potrela vajíčkom, posypala celou rascou a čerstvým rozmarínom. Piekla som ich cca 15 minút na 180 stupňov v rúre. 

 

Mrkvový krém

Nakrájala som si jednu malú šalotku, jednu malú cibuľu a trošku slaniny. Všetko som to opiekla v hrnci s trochou oleja. Nakrájala som si dve veľké mrkvy a jeden stredný zemiak. Očistené a nakrájané som to pridala do hrnca, spolu s vodou (vývar je vhodnejší). Varila som to cca 15 minút aby mrkva zmäkla. Dochutila som to soľou, korením, feniklom, kari korením a trochou sójovej omáčky. Celé som to po varení rozmixovala a zjemnila mliekom. Dobrú chuť. 

 

Zelená špargľová polievka

Do hrnca som si nakrájala jednu veľkú šalotku a dva strúčiky cesnaku ktoré som opiekla na oleji. Pridala som očistené dva zemiaky a jeden veľký zväzok očistenej zelenej špargle. Orestovala som to na cibuľke a cesnaku, zaliala som to vývarom a varila asi 10-12 minút. Pridala som rascu, soľ, korenie a čili. Keď bolo všetko uvarené rozmixovala som to a pridala som na zjemnenie maslo a trošku mlieka.

 

Pórovo zemiaková polievka

Na masle som si opiekla jednu nakrájanú jarnú cibuľku spolu s pórom a zemiakmi. Pre cca 4 porcie to bol jeden pór a 4 zemiaky. Chvíľku som to opekala a potom zaliala vývarom. Dochutila som to (čili, rasca, soľ, korenie – čierne, biele). Po cca 15 minútach varenia som to rozmixovala a zjemnila smotanou.

 

Hrášková polievka s chlebovým čipsom

Na hráškovú polievku cca pre dvoch som si nakrájala jednu šalotku. Opiekla som ju v hrnčeku s olejom a pridala som hrášok -  ak je sezóna je najlepší čerstvý, ale v tomto prípade som použila mrazený. Hrášok som opiekla spolu so šalotkou a zaliala vývarom. Dochutila som si to podľa seba - rasca, čili, korenie a ešte podla chuti soľ. Povarila som to asi 10 minút a rozmixovala. Na záver ešte zjemnila s maslom. Chleba si stači nakrajať na tenučké plátky a opiecť na suchej panvici až kým neni chrumkavý. 
 
 

Najlepšia cesnačka

Na cesnačku po mojom si najprv v hrnčeku pripravíme záprašku. Na olej dáme lyžicu múky a keď je z toho kaša zalejeme vývarom. Pridáme nasekané strúčky cesnaku – množstvo tak odhadom. Ešte osolíme a okoreníme a necháme variť aspoň 15 minút. Keď je polievka hotová prepasírujeme ju cez sitko a zjemníme smotanou, poprípade zahustíme. No a to je v podstate hotovo, podávame s chlebom, brusketami alebo s hoci čím iným. Dobrú chuť. :-)

 

 

Cuketová polievka s čipsom

 

Krémové polievky sú proste top. Dnes to bude moja milovaná cuketová.

Na oleji si orestujeme jednu malú cibulku a dva stručiky cesnaku. Pridáme na kocky nakrajanú cuketu (ja som použila dve väčšie na jeden stredne veľký hrniec) jemne opečieme a zalejeme vývarom. Varíme asi 15-20 minút kým cuketa nezmäkne. Pridáme soľ, korenie, rascu, cesnakovo - bylinkovú zmes. Celé to rozmixujeme a zjemníme kúskom masla a smotany. (Kto má rád hustejšiu môže sa zahustiť troškou múky alebo kukuričným škrobom.) 

Podávame s opečeným toastom, brusketami, krutonikmi no s čim len chcete, ja som pridala ako bonus na vrch čips z platku cukety ktorý som si opiekla na panvici. :-)