Guláš s domácou knedľou

 

Budeme potrebovať: 1kg hovädzieho mäsa (najlepší je krk, ale môže byť aj predné alebo zadné), 1 veľkú cibuľu, 2 strúčiky cesnaku, 1 veľkú paradajku, 1 papriku, 2L hovädzieho vývaru, 1PL paradajkového pretlaku, 1PL červenej mletej papriky, 1ČL mletej rasce, ½ ČL čierneho mletého korenia, 1ČL sušeného majoránu, soľ, olej alebo masť, 1PL hladkej múky na zahustenie, voda.

Na knedľu budeme potrebovať: 500g polohrubej múky, 125ml vody, 125ml mlieka, 1 vajce, 2PL oleja, 1PL soli, 1 balíček suchého droždia.

Postup: Cibuľu a cesnak nakrájame na drobno. Vo veľkom hrnci si rozohrejeme 2PL oleja alebo najlepšie masti a cibuľku s cesnakom opekáme do zlatohneda. Pridáme paradajkový pretlak a minútku opekáme. Papriku a paradajku (ošúpanú) nakrájame na čo najdrobnejšie kúsky, aby sa v guláši rozvarili. (Toto je naozaj podľa chuti, ako to máte radi, ja milujem keď sa zelenina v guláši rozvarí do stratena, že ju ani nie je vidieť, ak máte radi kúsky, tak ju nakrájajte na väčšie). Spolu so zeleninou pridáme aj nakrájane mäsko a za stáleho miešania opekáme pár minút, aby sa zatiahlo. Pridáme červenú mletú papriku, rascu, čierne korenie (kto má rád môže aj čili) a podľa chuti soľ. Zalejeme vývarom tak, aby sa nám všetko mäso zakrylo, ak je málo vývaru dá sa dolievať aj voda. Dusíme na miernom ohni cca 1,5 – 2 hodiny. Občas premiešame. Čas varenia závisí od druhu mäsa. Ja som robila guláš z krku a za hodinku a pol bolo mäso úplne mäkké. Počas varenia treba ochutnávať, ako je na tom mäsko a podľa chutiť dochucovať. Na záver varenia pridáme sušený majorán. Aby bol guláš hustejší tak som si v 100ml vody rozmiešala 1PL hladkej múky. Guláš som priviedla k varu aby bublal a za stáleho miešania som prilievala múku s vodou. 5-7 minút som celý guláš ešte raz prevarila (kvôli múke). Hotový guláš som podávala s domácou parenou knedľou. Dobrú chuť! :-) 

Postup na knedľu: Všetky ingrediencie miešame vo veľkej miske. Cesto miesime ručne aspoň 10 minút, alebo 5 minút v elektrickom robote. Potom ho necháme 30-50 minút vykysnúť na teplom mieste. Keď je vykysnuté, na pomúčenej doske si vytvarujeme knedle. Varíme ich po jednom v paráku 20 minút (v žiadnom prípade neotvárať počas tých 20 minút!). Keď je hotová, treba ju okamžite zo všetkých strán poprepichávať špajľou. 

 

Pomaly pečené hovädzie na koreňovej zelenine

Budeme potrebovať: 800g hovädzieho mäsa (ja som použila prednú časť stehna, ale môže byť aj zadná alebo krk), 3 mrkvy, 3 stopky zo stopkového zeleru, 2 petržleny, 5ks šampiňónov, 2 cibule alebo šalotky, 5 strúčikov cesnaku, 2 vetvičky rozmarínu, 1L hovädzieho vývaru, 3dc červeného vína, 2pl paradajkového pretlaku, soľ, čierne korenie, olivový olej, maslo. Príloha je voliteľná na Vás, ja som spravila klasické zemiakové pyré.

Postup: Rúru si predhrejeme na 150 stupňov. Všetku zeleninu očistíme a nakrájame na väčšie kúsky. Mäso osolíme, okoreníme a pokvapkáme olivovým olejom. Do vývaru pridáme víno a paradajkový pretlak, ktorý rozmiešame. Všetko naukladáme do dostatočne veľkej a hlbokej zapekacej misy. Mäso, zeleninu, rozmarín a zalejeme vývarovo-vínovou tekutinou. Prikryjeme alobalom a pečieme aspoň 2 hodiny. Následne odokryjeme, mäso otočíme a pečieme ďalšie 2 hodiny. (Ak by sa náhodou vývar za ten čas vyparil, stačí ešte doliať vodu). Po upečení mäso natrháme, šťavu precedíme cez sitko od zeleniny a podávame. Precedenú šťavu môžeme ešte zjemniť kúskom masla. Toto jedlo sa skvelé hodí ku zemiakom, zemiakovej kaši alebo samotné trhané mäso do burgeru. Dobrú chuť! :)

BBQ rebierka

Budeme potrebovať: 1kg bravčových rebier.

Na predvarenie: 1 cibuľu, 3 strúčiky cesnaku, 3 bobkové listy, 4 bobuľky nového korenia, 3PL soli, 10 bobuliek celého čierneho korenia, petržlenovú vňať (nie je nutné).

BBQ omáčka: 1PL oleja, 2PL paradajkového pretlaku, 2PL kečupu, 1PL dijónskej horčice, 1PL medu, 1PL trstinového cukru, 1ČL octu alebo citrónovej šťavy, 3 strúčiky cesnaku, 1PL sójovej omáčky, 1ČL worcestrovej omáčky, 1ČL červenej mletej papriky, 1ČL mletého zázvoru (môže byť aj čerstvý), 1ČL soli, 1ČL čierneho mletého korenia.

Postup: Na prípravu rebierok existuje množstvo receptov, postupov a spôsobov. Ja Vám ukážem môj, ktorý sa mi v rámci možností varenia a pečenia v byte osvedčil a je celkom rýchly. Bravčové rebierka si vždy predvaram. Do veľkého hrnca (takého aby sa tam všetky rebierka zmestili) dáme zovrieť vodu spolu so všetkými surovinami, ktoré sú hore uvedené pri kolónke na varenie. Rebierka pridávame do hrnca až keď voda začne vrieť. To je veľmi dôležitý krok, pretože ak by sa rebierka dali do studenej alebo vlažnej vody, tak by sa hneď nezatiahli a potom by neostali šťavnaté. Takže rebierka pridať až do vriacej vody a variť tak 1 – 1,5 hodiny (podľa veľkosti, hrúbky rebierok). Varíme na miernom ohni. S nožíkom do nich po čase pichám, aby som pocitovo zistila či sú už ako tak mäkké. Nesmú byť ale zasa mäkké tak, že sa budú rozpadať, predsa len sa budú ešte dopekať v rúre. Medzitým si zo všetkých ingrediencii, ktoré sú napísané vyššie pripravíme BBQ omáčku. Všetko čo na ňu treba zmiešame v miske. Na BBQ omáčku je veľmi veľa receptov, sama som už viaceré vyskúšala, ale tento mi chutil asi najviac. Rúru si predhrejeme na 180 až 200 stupňov. Predvarené rebierka z oboch strán potrieme BBQ omáčkou. Štvrtinu omáčky si necháme na neskôr. Pečieme 35-40 minút. Po upečení ešte znova potrieme zvyškom omáčky. Dobrú chuť! :)

Segedínsky guláš s domácou knedľou

Na segedínsky guláš budeme potrebovať: 500g bravčového pliecka, 700g kyslej kapusty, 1 cibuľu, 1 strúčik cesnaku, 1,5L vývaru, 1PL červenej mletej papriky, 1ČL mletej rasce, soľ, čierne mleté korenie, olej, 150g kyslej smotany, 100ml smotany na varenie, 1PL hladkej múky.

Postup: Cibuľu a cesnak nakrájame na drobno a opečieme 2-3 minútky na troške oleja. Pridáme na malé kocky nakrájane mäso a 3 minútky opekáme a miešame, aby sa mäso zatiahlo. Ochutíme paprikou, rascou a podľa chuti soľou a čiernym korením. Zalejeme vývarom tak aby sa mäso zakrylo. Dusíme na miernom ohni 40-45 minút. Následne pridáme nakrájanú kyslú kapustu a dusíme ďalšiu pol hodinu a podľa potreby pridáme vývar. V pohári si metličkou rozmiešame smotany s hladkou múkou tak aby nemala hrudky. Guláš privedieme do varu, pridáme zmes a pár minút miešame, aby sa múka prevarila. Podľa potreby ešte guláš ochutnávame a ochucujeme, tak ako má každý rád.

Na domácu knedľu budeme potrebovať: 500g polohrubej múky, 125ml vody, 125ml mlieka, 1 vajce, 2PL oleja, 1PL soli, 1 balíček suchého droždia.

Postup: Všetky ingrediencie zmiešame vo veľkej miske. Cesto miesime ručne aspoň 10-15 minút, alebo ak máte elektrický robot tak 5 minút v ňom. Potom necháme cesto vykysnúť na teplom mieste aspoň 1 hodinku. Keď je cesto vykysnuté, na pomúčenej doske si vytvarujeme knedle, ja z tohto množstva robím 2 knedle. Knedle varím na pare, vo veľkom hrnci s parákom presne 20 minút, počas varenia sa hrniec nesmie otvárať. Keď je knedľa hotová, musí sa z každej strany popichať špajľou.

Prajem dobrú chuť! :)

Chrumkavé kačacie prsia na ázijský spôsob

Budeme potrebovať: 1kg kačacie prsia

Na vývar: 3 strúčiky cesnaku, 1čl sušeného čili, 1čl sušeného zázvoru, 2PL sójovej omáčky, 1čl soli, 1čl čierneho mletého korenia, 5 bobuliek nového korenia, 1čl mletej škorice, 1 hviezdičku badiánu, hrsť petržlenovej vňate, voda

Na cestíčko a fritovanie: 1l oleja, 3PL hladkej múky, 1čl kypriaceho prášku do pečiva, 200ml vody, soľ

Postup: prvý krok je predvarenie kačacích pŕs. Do veľkého hrnca dáme zovrieť vodu a pridáme všetky ingrediencie uvedené vyššie - vývar. Keď voda spolu so všetkým vrie, pridáme kačacie prsia a varíme 1 a pol hodiny už iba na miernom ohni. (Ak sú prsia veľmi veľké, kľudne ich môžete nechať variť aj 2 hodiny). Po uvarení prsia vyberieme a necháme pár hodín vychladnúť. V miske si zmiešame 200ml vody spolu s hladkou múkou, kypriacim práškom a štipkou soli. Keď nám vznikne cestíčko potrieme ním kačku, ale iba spodnú stranu kde nie je koža. V hrnci si medzi tým rozohrejeme olej. Keď je vriaci pridáme kačacie prsia obalené cestíčkom. Fritujeme ich z každej strany 3-4 minúty (prsia by mali v oleji plávať). Po upečení ich necháme odkvapkať na kuchynskej servítke a nakrájame na čo najtenšie plátky.

Omáčka: na panvici s olejom som si opiekla na drobno nakrájanú cibuľku, ktorú som po 3 minútach zaliala 200ml kačacieho vývaru v ktorom sa varila kačka. Omáčku som cca 5 minút redukovala a na záver pridala 2PL masla na zahustenie. Túto omáčku som použila na preliatie už hotovej kačky.

Ako prílohu môžete zvoliť hocičo čo máte radi. Hodí sa k tomu výborne napríklad ryža, alebo rôzne druhy rezancov. Ja som použila ryžové rezance, ktoré boli opekané s farebnými paprikami. Dobrú chuť! :)

Teľacie na burgundský spôsob 

Budeme potrebovať: 400g teľací orech, 1 cibuľa, 2 strúčiky cesnaku, 1 mrkva, 1 petržlen, ¼ zeler, 6ks šampiňóny, 30g slanina, 150g instantná kukuričná polenta, 2PL hladká múka, 1PL paradajkový pretlak, 2ks bobkový list, 2dc červené víno, 500ml vývar, olej, soľ, čierne korenie, tymian (čerstvé vetvičky alebo sušený), maslo, parmezán (do polenty na ochutenie, nie je potrebné)

Nakrájame si cibuľku, slaninu a cesnak. Na kvapke oleja pár minút opečieme. Všetku koreňovú zeleninu a mäsko nakrájame na stredne veľké kúsky, cca 5 minút opekáme. Pridáme múku (tá neskôr vytvorí zahustenie omáčky), pretlak, bobkový list, tymian, soľ, čierne korenie. Po chvíli podlejeme vínom, necháme ho 2 minútky vyvariť, aby sa stratil alkohol. Podlejeme vývarom podľa potreby (500ml je len odhad) a dusíme na miernom ohni až kým mäso a zelenina nie sú mäkké, môže to trvať hodinu a pol – aj viac. Cca pol hodinu pred koncom som pridala nakrájané šampiňóny, keďže tie sa varia kratšie ako ostatná zelenina. K tomuto jedlu sa hodí takmer každá príloha. Ale aby to stále nebolo iba o zemiakoch, ryži a cestovine, tak som pre zmenu zvolila kukuričnú polentu. Trošku som si to uľahčila a použila som instantnú, ktorá je hotová za 3 minúty. Polentu stačí zaliať vodou alebo mliekom, môj pomer bol cca 150g polenty a 600ml vody. Pri stálom miešaní ju treba variť asi tak 3 minútky, na lepšiu chuť som pridala kúsok masla a hrsť nastrúhaného parmezánu, samozrejme podľa potreby ešte soľ. Možno trošku časovo náročnejší recept, ale jednoznačne stál za to a v týchto nie ľahkých časoch si na niečo takéto určite čas doma nájdeme. :-) Dobrú chuť!

Teľací rezeň so zemiakovým šalátom na kyslo

Budeme potrebovať: 400g teľacie karé, 500g zemiaky, 2ks vajcia, 150g hladká múka, 150g strúhanka, 1 červená cibuľa, 4ks kyslá uhorka, 50ml ocot, 150ml voda, 2kl cukor, 1ks citrón, soľ, korenie, olej, petržlenová vňať

 Zemiaky uvaríme v šupke do mäkka. Mäso si vyklepeme na tenké plátky, osolíme a okoreníme podľa chuti. Do troch misiek si pripravíme múku, vajíčka a strúhanku na obalenie. Na panvici si rozohrejeme dostatočné množstvo oleja. Mäso obalíme postupne v múke, vajíčku a strúhanke. Pečieme cca 3-5 minút z každej strany, závisí od hrúbky mäsa. Uvarené zemiaky ošúpeme a nakrájame na kolieska, rovnako aj cibuľku. Kyslé uhorky na drobné kocky. Z octu, vody, cukru a štipky soli si pripravíme nálev, s ktorým dochutíme zemiakový šalát. Všetko spolu premiešame, ak je treba dosolíme a servírujeme spolu s rezňom. Na záver rezeň pokvapkáme citrónovou šťavou a jedlo ozdobíme petržlenovou vňaťou, ktorú môžeme pridať aj do šalátu. Dobrú chuť :)

 

Zdravá pizza bez múky (cesto z cukety)

Budeme potrebovať: 2 stredne veľké cukety, 1 vajce. Na vrch pizze: čo máte radi. Ja som použila: mozzarellu, dusenú morčaciu šunku, pasírované paradajky, hnedé šampiňóny, cesnak, oregano, soľ.

Cukety nastrúhame a jemne osolíme. Premiešame a necháme 15 minút odstáť. Následne ich v rukách vyžmýkame aby sme ich zbavili čo najväčšieho množstva vody. Pridáme vajíčko a na plech s papierom na pečenie vytvarujeme okrúhly tvar ako základ pizze. Rúru si predhrejeme na 180 stupňov a pečieme 15 minút. Po 15 minútach „cesto“ vyberieme a ozdobíme čím máte radi. Ja som použila pár lyžíc pasírovaných rajčín, šunku, mozzarellu, šampiňóny, granulovaný cesnak a oregano. Ďalej pečieme opäť 15 minút. Chuťovo aj konzistenčne to má od klasickej pizze ďaleko, ale aj napriek tomu je to výborne a je to veľmi dobrá alternatíva pizze ak máte diétu alebo nemôžete jesť lepok. Dobrú chuť! :)

 

Chicken Satay

Budeme potrebovať: na mäso: 3 kuracie prsia, 2PL sójovej omáčky, kúsok zázvoru, 2 strúčiky cesnaku, 2PL olivového oleja. Na omáčku: 3PL orieškového masla (ja som použila kešu maslo od Powerlogy), 1PL olivového oleja, 1ČL červenej kari pasty, 100ml kokosového mlieka.

V miske si zmiešame sójovú omáčku, nastrúhaný zázvor, olivový olej a prelisovaný cesnak. Kuracie prsia nakrájame na úzke pásiky a dáme ich marinovať do zmesi. Môžete ich v nej nechať kľudne niekoľko hodín v chladničke, chuť bude intenzívnejšia. Kúsky mäsa napichujeme vlnovkovým spôsobom na špajle. Uložíme ich na plech a pečieme v rúre 10-12 minút na 180 stupňov. Na omáčku si na olivovom oleji opečieme kari pastu. Pridáme orieškové maslo a kokosové alebo obyčajné mlieko. Asi 3 minútky omáčku redukujeme a môžeme podľa potreby ešte riediť mliekom alebo vodou ak by bola omáčka príliš hustá. Mäsko na paličke si následne namáčajte do omáčky, tá kombinácia je neskutočná. Dobrú chuť! :) 

 

Plnená panenka s krémovou červenou šošovicou

Budeme potrebovať: 1 bravčovu panenku, 250g červenej šošovice, 5 plátkov slaniny, hrsť čerstvej bazalky, 10 sušených rajčín, 150ml smotany na varenie, 30g masla, 2 bobkové listy, 1 strúčik cesnaku, citrón, soľ, čierne mleté korenie, olivový olej

Bravčovu panenku rozkrojíme tak aby nám vznikol veľký plát mäsa, ktorý ešte vyklepeme tĺčikom, aby bolo mäso tenšie. Z oboch strán ho osolíme a okoreníme. Na stred mäsa poukladáme lístky bazalky a sušené rajčiny. Mäso zatočíme do rolády a obmotáme plátkami slaniny. Aby sa roláda nerozpadla odporúčam ju obviazať kuchárskym špagátom. Na olivovom oleji si roládu sprudka opečieme zo všetkých strán 2 minútky a dáme piecť do rúry na 180-200 stupňov na 8-10 minút. Vnútri by mala byť panenka rúžová a šťavnatá, nie však surová. Šošovicu varíme vo vode, asi 8-10 minút spolu s nakrájaným cesnakom a bobkovým listom. Ochutíme soľou a korením. Po uvarení vyberieme bobkové listy, pridáme smotanu, maslo a pár kvapiek citróna. Varíme ďalšie 2-3 minúty kým sa maslo neroztopí.

 

Wellington 

Toto je jeden z mojich obľúbených receptov a aj častý recept môjho najobľúbenejšieho šefkuchára Gordona Ramsayho. Wellington sa robí z pravej hovädzej sviečkovice, no ja som si ho často robím aj z bravčovej panenky. Ak ste názov tohto jedla ešte nikdy nepočuli, ide o mäso, ktoré sa spolu s inými ingredienciami obalí do lístkového cesta a pečie sa v rúre. Takže ideme na to.

Ingrediencie na 1 wellington (cca 3 porcie): 1 bravčovú panenku, 1 lístkové cesto, 1 vajce, 150g hnedých šampiňónov, 3 lyžice francúzskej horčice (môže byť aj dijon), 6 plátkov proscuitta, soľ, čierne korenie, tymian, olivový olej

Bravčovu panenku poriadne osolíme a okoreníme. Na panvici na kvapke olivového oleja ju sprudka opečieme z každej strany, ale naozaj len 1-2 minútky. Ešte surové šampiňóny rozmixujeme v mixéri na kašu. Osolíme, okoreníme, pridáme tymian (ak nemáte čerstvý tak sušený – veľmi sa hodí k hríbom). Na suchej panvici hríby asi 10 minút dusíme, aby sa zbavili prebytočnej vody. Rozložíme si lístkové cesto. Pridáme naň rovnomerne plátky proscuitta, proscuitto potom potrieme kašou z hríbov. Zatiahnutú panenku potrieme horčicou a tiež položíme na cesto (asi tak do stredu). Mäso aj so všetkým ostatným zrolujeme do cesta. Poriadne ho uzavrieme tak aby ani kúsok mäsa netrčal. Ak Vám nejaké prebytočne cesto ostalo, môžete ho odrezať. Vrch potrieme žĺtkom a posypeme hrubozrnnou soľou. Pečieme na 180-200 stupňov aspoň 17-20 minút (aby sa cesto upieklo do zlatohneda). Panenka by mala byť po prekrojený krásne šťavnatá, ružová – nie však surová. Ak by ste si tento recept pripravovali z hovädzej sviečkovej tak sa surového mäsa nemusíte báť – práve naopak!

Môžete podávať bez prílohy alebo s prílohou. Ja som v tomto prípade zvolila zemiakové pyré a zmes mikro byliniek.

 

Zeleninové carbonara špagety s hovädzím steakom

Na dve porcie budeme potrebovať: 250g špagiet, 4žĺtky, 1 cuketu (ja som použila žltú), 10 hnedých šampiňónov, 1 strúčik cesnaku, 2 hovädzie steaky (môžete použiť aj iné mäsko, napríklad bravčovú panenku), parmezán, bylinky (vňať, rozmarín), soľ, čierne korenie, olivový olej, maslo, (ja som jedlo ozdobila ešte jedlými kvetmi a šalátovými listami)

Špagety uvaríme klasicky v osolenej, vriacej vode, 8-10 minút. Na jednej panvičke si pripravíme zeleninové carbonara. Ja to robím tak, že si na olivovom oleji opečiem nakrájanu zeleninu a podusím ju tak 8 minút. Oddelím si žĺtky od bielkov a žĺtky si dám do pohára, k nim pridám hrsť nastrúhaného parmezánu, soľ, korenie, prelisovaný cesnak a cele to vidličkou rozmiešam. Keď sú špagety uvarené, pridám ich do zeleniny, prilejem zmes z pohára a na miernom ohni (také 2-3 minútky) varím. Treba to poriadne miešať aby sa špagety obalili omáčkou. Celé sa to môže ešte podľa chuti dochutiť soľou, korením, maslom a petržlenovou vňaťou.

Hovädzie steaky si osolíme a okoreníme. Na grilovacej panvici ich opekáme z každej strany také 4 minútky na kvapke olivového oleja (ja mám rada steak medium rare, ak máte radi prepečenejšie, tak ich opekajte dlhšie). K steaku vždy prihodím aj vetvičku rozmarínu, na záver možno kúsok masla. Dobrú chuť :)

 

Plnené kelové listy 

Budeme potrebovať: 300g mletého bravčového mäsa, cca 8 veľkých kelových listov, 100g šampiňónov, 200ml zeleninového vývaru, 1pl sójovej omáčky, 100ml smotany, 1 cibuľu, 3 strúčiky cesnaku, 50g masla, olej, na ochutenie mäsa: soľ, korenie, červená paprika, drvená rasca, bylinky (alebo korenie podľa chuti aké máte radi)

Ako prvé si vo veľkom hrnci necháme zovrieť vodu. Keď vrie, vložíme do nej všetky listy kelu a povaríme aspoň 5 minút. Potom ich vložíme do studenej vody. Mäso si v miske zmiešame so všetkými koreninami, nakrájanou cibuľou, cesnakom a bylinkami. Dobre ho pomiešame. Z kelových listov si vyrežeme hrubú časť hlúbiku (tvrdého stredu) a na každý list položíme takú „šišku“ alebo „šúľanec“ z mäsa. Potom mäso opatrne zabalíme do listu, tak aby mäso nevypadlo. Hotové zabalené mäska vkladáme vedľa seba do zapekacej misky, misku je dobre trochu vytrieť olejom. Pečieme v rúre na 180-200 stupňov aspoň 35-45 minút. (Podľa veľkosti mäsa).

Prílohu k tomuto jedlu si môžete zvoliť akú máte radi – ryžu, zemiaky, zeleninu. Podľa mňa sa hodí všetko. Ja ešte prinášam ako tip túto skvelú omáčku.

Šampiňóny som si nasekala na tenké pásiky. Asi 4 minútky som ich opekala na kvapke olivového oleja. Následne som ich zaliala vývarom, smotanou a nechala som 5-8 minút redukovať. Ochutila som ju sójovou omáčkou, čiernym korením a pridala som maslo na zahustenie. Dobrú chuť prajem :)

 

Kuracia plnená roláda, zelená príloha 

Na porcie pre dvoch budeme potrebovať: 2 väčšie kuracie prsia, 100g kuracích pečienok, 1 červenú papriku, na ochutenie vaše obľúbené korenie (ja som použila soľ, čierne mleté korenie, mletú rascu), 1 vetvičku rozmarínu

Prílohu si môžete zvoliť podľa seba, ja som to chcela urobiť krásne zelené tak som zvolila zelenú zeleninu ktorú mám rada: brokolicu, cukrový hrášok, ružičkový kel, rukolu (z ktorej som urobila pesto/pyré)

Kuracie mäsko si narežeme tak, aby nám vznikol čo najväčší plátok, ktorý následne treba vyklepať aby bol čo najtenší. Z oboch strán si ho ochutíme soľou, korením, rascou. Pečienky si treba očistiť od blán a následne nožom posekať na čo najdrobnejšie kúsky (môžete na to použiť aj nejaký mixér, ale ja osobne som z toho nechcela zasa úplnú kašu a popravde aj s nožom to ide veľmi rýchlo a nemusíte špiniť mixér). Nasekané pečienky si naukladajte na kuracie mäso (pečienku som len okorenila a posypala nasekaným rozmarínom). Papriku stačí nakrájať na dlhé hranolky a vložiť na ten kraj mäsa, ktorý bude v strede keď budete mäsko rolovať. Keď je všetko naukladané tak už to stačí len zatočiť do rolády, poriadne pevne aby tam neostal vzduch. Roládu vložíme do potravinárskej fólie, do ktorej ju zabalíme rovnako pevne a čo najviac natesno. (Odporúčam to vo fólií obaliť aj na 5-6 krát, pre istotu aby vo vode nepraskla alebo sa neotvorila). Zabalenú roládu varíme vo vriacej vode, treba to odhadnúť podľa veľkosti, moja roláda bola celkom hrubá, tak som ju varila aj 30-35 minút. Dovarenú a trocha ochladnutú už stačí len rozbaliť a narezať (určite z nej vytečie aj nejaká šťava s ktorou si môžete mäsko na tanieri poliať).

Ako prílohu som si len povarila vo vode hrsť brokolice, hrsť cukrového hrášku a pár ružičkových kelov. Keď boli hotové, po cca 6-7 minútach, som ich na panvici prehodila spolu s maslom a štipkou soli. Rukolové pesto alebo pyré bol už len naozaj čisto dizajnový kúsok. Dve hrsti rukoly som rozmixovala na pesto spolu s olejom, vodou a soľou. Na záver som to prepasírovala aby to bolo krásne jemné. Prílohu si zvoľte akú chcete, ale môžete sa inšpirovať aj touto mojou. Dobrú chuť. :) 

 

Panenka, zelerové pyré, omáčka z granátového jablka a figy

Budeme potrebovať: 1 bravčovú panenku, 1 granátové jablko, 1dc červeného vína, lyžicu cukru, 2 celé badiány, 1 menší zeler, lyžicu masla, 1dc smotany na varenie, soľ, korenie, olej, na dozdobenie – figa, čerstvé bylinky

Panenku si v celku osolíme a okoreníme, opekáme na oleji z každej strany 3-4 minútky na panvici, potom ju dáme na 8 minút do rúry vyhriatej na 180 stupňov. V strede by mala byť šťavnatá a ružová, nie však surová. Na pyré si stačí ošúpať, nakrájať zeler, osoliť a povariť takých 15 minút. Potom ako pri klasickom pyré, pridať smotanu alebo mlieko, maslo a metličkovým mixérom rozmixovať. (Nie tyčovým). Na omáčku som si v malom hrnci skaramelizovala cukor. Po chvíľke som pridala bobuľky granátového jablka, bobuľky som opiekla a podliala vínom. Pridala som badián a dusila som to asi 10 minút. Na záver som pridala ešte trošku masla na zahustenie. Celé jedlo som dozdobila ofritovanými vlasami zo žltej cukety, čerstvým oreganom a figami. Dobrú chuť

 

Panenka v slaninke, cuketové placky, wasabi omáčka, petržlenové pesto s pekanovými orechami

Budeme potrebovať: 1 bravčovú panenku, 5 plátkov slaniny, 1 veľkú cuketu, 2 vajíčka, 3PL hladkej múky, 1 strúčik cesnaku, 2PL masla, 1PL wasabi, 1ČL dijonskej horčice, 150ml smotany na varenie, hrsť petržlenovej vňate, hrsť orechov (ja som použila pekanové), soľ, korenie, olivový olej

Panenku som si nakrájala na 2,5cm medailóniky, ktoré som osolila, okorenila a každý kúsok obalila v plátku slaninky. Stačí ich na panvici sprudka opiecť na kvapke olivového oleja z každej strany a potom na 5-7 minút do rúry vyhriatej na 180 stupňov. Na cuketové placky alebo rosti som si nastrúhala na hrubo jednu veľkú cuketu, pridala som múku, vajíčka, trochu soli, korenia a prelisovaný cesnak. Stačí ich upiecť na panvici ako klasické zemiakové placky – t.j. trošku viac oleja, a asi tak 4-5 minút z každej strany. (Olej môžete použiť aj obyčajný rastlinný, ten je lepší než olivový pretože sa nespáli). Takúto jednoduchú a výbornú omáčku som už dlho  neurobila a vznikla čistou improvizáciou. Chcela som urobiť klasickú chrenovú, no nezohnala som chren. A tak mi napadlo použiť wasabi, ktoré je vlastne čistý chren. V malom hrnci som si roztopila maslo, pridala som smotanu na varenie, wasabi, dijonskú horčiču a trochu soli. Nechala som to 5 minút zredukovať a zhustnúť. Výsledný efekt bol úplne úžasný. Jednoduché petržlenové pesto som vytvorila rozmixovaným petržlenovej vňate, 2PL olivového oleja, zopár pekanových orechov a štipky soli a korenia. 

 

Pštrosí steak s rozmarínom 

Budeme potrebovať: 300g pštrosí steak, 1 vetvička rozmarínu, 2 strúčiky cesnaku, soľ, čierne korenie mleté, 2PL oleja, 1PL masla. Niečo ako prílohu, ja som zvolila: cuketu, rukolu, cherry rajčiny.

Steak som si z oboch strán primerane nasolila a nakorenila. Na rozohriatu panvicu s olejom som pridala steak, rozmarín a cesnaky. Z každej strany som ho piekla 3 minútky. Potom šiel do vyhriatej rúry na 180 stupňov cca 8 minút. Do výpeku z mäsa som pridala lyžicu masla, ešte na pokvapkanie už hotového mäsa na tanieri. Ako prílohu môžete zvoliť čo chcete, opekanú zeleninu, zemiaky atď. Ja som zvolila iba rukolovo paradajkový šalát dochutený olivovým olejom, soľou a korením. A opekanú cuketu – z každej strany dve minútky na panvici. Musím povedať že pštrosa určite doporučujem. Je to chuťovo niečo ako hovädzia sviečkovica, rovnako mäkučké výborné mäsko. Dobrú chuť. :)

 

Kačacie prsia s ryžovými rezancami a zeleninou na sezamovom oleji

Budeme potrebovať: 2 kačacie prsia, 1 balenie ryžových rezancov, 1 cuketu, 1 mrkvu, polovičku póru, soľ, korenie, 3 lyžice sójovej omáčky, 2 lyžice sezamových semienok, 3 lyžice sezamového oleja.

Kožu na kačacích prsiach si mriežkovito narežeme a z oboch strán posolíme. Na studenú panvicu ich položíme kožou nadol, zapneme platňu a takých cca 8 minút ich sprudka pečieme aby ostala koža krásne chrumkavá. Potom ich otočíme aby boli kožou hore a pečieme ešte 4 minútky. Potom ich dáme do rúry vyhriatej na 180 stupňov, na asi tak 8-10 minút (podľa veľkosti pŕs, keď sú veľmi hrubé aj na viac). Kačka by mala byť po rozkrojený v strede pekne ružová a šťavnatá. Ryžové rezance si stačí zaliať vriacou vodou a nechať ich v nej tak 7-8 minút, potom sú už mäkké. Na panvici na sezamovom oleji som si opiekla všetkú nakrájanú zeleninu spolu so štipkou soli, korenia a sójovou omáčkou. Opekala som to miernom ohni asi tak 8-10 minút, pridala som sezamové semienka, precedené rezance a celé som to premiešala. Dobrú chuť. :)

 

Pečené kuracie stehná na kyslej kapuste

Budeme potrebovať: 4 kuracie stehná, 1 cibuľu, 4 strúčiky cesnaku, 80g klobásy, 4 bobkové listy, 5 guličiek nového korenia, 5 guličiek čierneho korenia, lyžičku rasce celej a aj lyžičku drvenej, lyžičku červenej mletej papriky, 400g kyslej kapusty, soľ, korenie, 8 plátkov slaniny, 4 stredne veľké zemiaky, vodu, olej

V hrnci si rozohrejeme 2 lyžice oleja, na ktorom si orestujeme nakrájanú cibuľku, cesnak a klobásku. Pridáme bokové listy, celé čierne korenie, celú rascu a nové korenie. Po 5 minútach pridáme kyslú kapustu, podľa chuti osolíme a podlejeme 250ml vody. 5 minút to dusíme na miernom ohni a potom to dáme do zapekacej misky. Umyté kuracie stehná (alebo prsia, podľa toho čo chcete) ochutíme soľou, korením, červenou paprikou, drvenou rascou a obalíme v plátkoch slaniny. Poukladáme si ich na kapustu do zapekacej misky. Umyté neošúpané zemiaky nakrájame na mesiačiky, osolíme, okoreníme a poukladáme pomedzi mäsko. Na vrch to jemne polejeme olejom, alebo použijeme masť. Podlejeme troškou vody a pečieme v rúre na 180 stupňov cca 50 minút. Ak by sa slaninka pálila môžeme to prikryť alobalom. 

Plnené kuracie prsia s kuskusovým šalátom

Budeme potrebovať: 150g nejakého šalátu ja som použila mix, 100g kuskusu, 250ml vývaru,  2 kuracie prsia, hrsť sušených rajčín, kúsok póru, čerstvú bazalku, soľ, korenie, červenú mletú papriku, mletú rascu, olej

Kuracie prsia si v polovici narežeme a vyklepeme tak, aby nám vznikol tenký, veľký plátok. Ten z oboch strán osolíme, okoreníme, opaprikujeme a orascujeme. Na drobno si nakrájame sušené rajčiny, pór, bazalku (môžete tam dať hoci čo iné, ja som pridala ešte slaninku). Zmes rozložíme na mäsko a zavrieme to aby nám vznikla kapsička a zavrieme to so špáratkami. Pečieme na panvici s olejom z každej strany 5 minút a potom ešte na 8 minút do rúry na 180 stupňov. Šalátik som si ochutila iba olejom, soľou a korením. Kuskus stačí zaliať vriacim vývarom a nechať 5 minút odstáť. No a už to stačí iba premiešať, pridať mäsko a je to. Dobrú chuť. :)

 

Kura so zázvorovo-sójovou omáčkou, divoká ryža, uhorkovo-cibuľový šalát

Budeme potrebovať: 2 kuracie prsia, 300ml vývaru, 2 lyžice sójovej omáčky, 2 lyžičky postrúhaného zázvoru, jednu malú mrkvu, polovičku jednej cukety, soľ, korenie, mletú rascu, 200g divokej ryže, rastlinný alebo arašidový olej. Na šalát: jednu šalátovú uhorku, jednu červenú cibuľku, citrón, soľ, korenie, olivový olej

Rozpálila som si veľkú panvicu, na ktorú som pridala arašidový olej. Kuracie prsia som si nakrájala na asi centimetrové pásiky, cuketu aj mrkvu tiež na tenké pásiky, takzvane na julienne. Ako prvé som na panvicu pridala mäso a mrkvu, asi tak 7 minút som ich opekala, potom som to zaliala vývarom, pridala som rascu, korenie  - takú štipku a samozrejme zázvor a sójovku. Nechala som to 10 minút dusiť. Ochutnala som to, podľa chuti môžete dosoliť, alebo okoreniť, poprípade pridať čili. Pridala som aj cuketu a nechala som to ešte dusiť také 3 minútky, už len aby cuketa jemne zmäkla. Ryžu som si uvarila klasicky v slanej vode cca 17-20 minút. Na šalátik si stačí nakrájať cibuľku a uhorku, dochutiť pár kvapkami citróna, olivového oleja a štipkou soli a korenia. Úžasná večera je na stole za pól hodinku, z vlastnej skúsenosti viem že sa išli za tým všetci „zabiť“. :)

 

 

Panenka v cestíčku so šampiňónmi a pórom, hráškové pyré

Budeme potrebovať: 1 bravčovú panenku, 1 lístkové cesto, polovičku póru, 1 malú plechovku šampiňónov, 5 plátkov slaniny, 200g hrášku (vzhľadom na dobu mrazený), lyžica masla, 50ml mlieka, soľ, korenie, olej

Panenku si zo všetkých strán osolíme a okoreníme a sprudka ju opečieme na oleji na panvici, takisto zo všetkých strán cca 2 minútky. Pór a šampiňóny nasekáme na drobné kúsky a na oleji 5 minút orestujeme, jemne osolíme a okoreníme. Na plech si rozprestrieme lístkové cesto. Pridáme naň plátky slaniny, potom zmes póru a šampiňónov. Všetko to pekne rozprestrieme po ceste a na to pridáme opečenú panenku. Potom to celé zabalíme do cesta, aby bolo všetko vnútri. Na pekáči by to malo byť spojom cesta nadol. Jemne zvrchu popicháme vidličkou a potrieme vajíčkom. Pečieme na 210 stupňov cca 15-17 minút. Keď je to hotové iba krájame na plátky ako roládu. Ako príloha sa hodí všeličo. Je to na Vás, ja som zvolila tento krát hráškové pyré. Iba som si v osolenej vode uvarila hrášok, cca 8 minút. Potom som ho precedila, pridala som trošku tej vody v ktorej sa varil, lyžicu masla a mlieko a mixovala som to do hladka. 

 

Kuracie pečienky na smotane a špenátové halušky

Na pečienky budeme potrebovať: 500g kuracích pečienok, 1 cibuľu, 3dc vývaru, 2 lyžičky papriky sladkej mletej, 1 a pol lyžičky mletej rasce, soľ a čierne korenie podľa chuti, 1,5 – 2dc smotany na varenie, lyžicu hladkej múky, olej, citrón alebo ocot

Cibuľku si na drobno nakrájame a opečieme na oleji, až kým nezhnedne. Potom pridáme nakrájané a očistené od blán pečienky. Posypeme paprikou, rascou a korením. Trošku ich opečieme, tak 4-5 minút a potom zalejeme vývarom a dusíme aspoň 30 minút. V pohári si zmiešame múku so smotanou a celé to tým zahustíme a prevaríme. Na záver to ešte môžeme podľa chuti osoliť – už sám vývar je slaný a okyslíme pár kvapkami citróna alebo octom.

Na špenátové halušky budeme potrebovať: 200g čerstvého špenátu, 2 strúčiky cesnaku, lyžicu oleja, soľ, 150g hladkej múky, 1 vajíčko, trocha vody.

Na panvicu si dáme olej na ktorý hodíme umyté listy špenátu spolu s prelisovaným cesnakom. Keď sa nám sparí, dáme ho do mixéra spolu s asi tak pol deci vody a rozmixujeme na kašu. Do veľkej misky si dáme múky, vajíčko, štipku soli, špenátovú zmes a miešame. Samozrejme podľa potreby prilievame po troškách vodu aby malo cesto takú polotuhú konzistenciu a aby nám dobre prechádzalo cez haluškovač. (určite ste už každý aspoň raz niekde videli ako vyzerá cesto na halušky). Halušky pridávame do vriacej osolenej vody pomocou haluškovača a keď vyjdú na povrch ešte tak 3-4 minútky varíme. Potom si ich precedíme a je to. 

 

Bravčová kotleta s kašou z červenej šošovice

Budeme potrebovať: 2 bravčové kotlety, tri strúčiky cesnaku, soľ, korenie, polovicu balíčky červenej šošovice, 1 malú červenú cibuľku, čerstvé bylinky, olej, lyžica masla 

Bravčové kotlety som si osolila, okorenila a sprudka opiekla na grilovacej panvici, z každej strany asi tak 5 minút, spolu s ošúpaným celým cesnakom. Po tom som to preložila na pekáč a piekla som to v rúre asi tak 10 minút na 180 stupňov. Červenú šošovicu som si uvarila vo vode (8-10 minút). Táto červená sa varí rýchlejšie ako obyčajná hnedá. Po uvarení som si dala na panvicu maslo, spolu s nadrobno nakrájanou červenou cibuľkou. Keď sa mi cibuľka opražila, pridala som uvarenú šošovicu. Pri miešaní sa mi z toho vytvorila taká polo kaša. Podľa chuti som to osolila, okorenila a servírovala spolu s kotletou a čerstvým oreganom. 

 

Chili con carne 

Budeme potrebovať: 300g mletého bravčového mäsa, 2 lyžice oleja, 1 malú červenú cibuľu, 1 menšiu mrkvu, 2 strúčiky cesnaku, 1 lyžička drvenej rasce, 1 plechovka pasírovaných rajčín, 1 plechovka bielych fazuliek v paradajkovom náleve, 150ml vývaru, 1 lyžička cukru, soľ, korenie, čerstvé i sušené čili papričky, kocka horkej čokolády, limetka, petržlenová vňať alebo koriander

Na veľkú panvicu si dáme olej, do ktorého pridáme nakrájanú na drobno cibuľku, cesnak a na jemno nastrúhanú mrkvu. Všetko to orestujeme a cca po 3 minútach pridáme mäsko ktoré tak 7 minút opekáme. Následne pridávame vývar a 12-15 minút necháme dusiť. Môžete panvicu aj prikryť. (Tento recept sa dá robiť aj z hovädzieho mletého mäsa, ale v takom prípade to treba dusiť o mnoho dlhšie, možno aj 40 minút). Potom mäsko dochutíme: soľou, korením, rascou, nasekaným čerstvým čili alebo aj sušeným, množstvo samozrejme odhadom, moja rada je že najprv radšej menej a potom ešte keď tak ochutnať a pridať – rovnako aj so soľou. Po dochutení stačí pridať pasírované paradajky a rovnako aj fazuľky. Ja osobne som si fazuľky precedila pretože som to nechcela moc riedke. A dusila som to dalsích 5 minút. Na zaver som to samozrejme ešte ochutnala a ak tomu ešte chýbala nejaká chuť tak som pridala to čo chýbalo, ako napr. ešte čili, soľ a štipka cukru do paradajkového jedla nikdy neuškodí.  Na úplný záver, keď už môžete jedlo odstaviť stačí hodiť kocku čokolády, ktorá to jedlo neuveriteľné obohatí. Jedlo je dobré s jazmínovou ryžou ale myslím si že ocesnakované bruskety sú tiež top. Jedlo som podávala s limetkou a čerstvou petržlenovou vňaťou (výborný je tiež koriander). Dobrú chuť! :) 

 

Plnené kuracie prsia, paradajkovo-olivová omáčka, polentové placky

Kuracie prsia som si nakrojila a vyklepala aby mi z nich vznikol tenký plátok. Ten som osolila, okorenila a naukladala naň papriky troch farieb. Zrolovala som to do rolády, obalila v slanine a obmotala špagátom. Opiekla som to na panvici z každej strany aby sa mi to poriadne prepieklo. Po prudkom opečení sa, som to na miernom ohni ešte prikryla pokrievkou aby sa mi naozaj vnútro urobilo. Na omáčku som si rozmixovala paradajky z konzervy spolu s čerstvou bazalkou, soľou a korením. Na panvicu som dala jednu nakrájanú šalotku, ktorú som opiekla a pridala som do nej rozmixovanú zmes, neskôr ešte kapary a čierne olivy. Podľa chuti som ešte pridala čili a sójovú omáčku. V osolenej vode som si uvarila kukuričnú polentu, ktorá po uvarení a vychladení zhustla. Zo zhustnutej polenty som sa snažila vytvarovať placky, ktoré som opiekla.

 

 

Bylinkovo-cesnakové kuracie krídla s fazuľkou a cuketou

Krídielka som posypala soľou, korením, paprikou, provensálskými bylinkami a petržlenovou vňaťou. Piekla som ich v rúre cca 45 minút, poliaté olejom s cesnakovými strúčikmi a trošku podliaté vodou. Fazuľky som si 5 minút povarila vo vode. Na panvicu som dala maslo a olivový olej, hodila som tam povarené fazuľky, plátky cukety a šalotku. Celé som to trošku opiekla aby zeleninka zmäkla. Dochutila som to soľou a korením. 
 

Plnená panenka s polentou a karamelizovanou šalotkou

Panenku som si nakrojila aby z nej vznikol plátok, ktorý som si nasolila, okorenila a rozprestrela som naň slaninu, mozzarellu a sušené paradajky. Potom som ju zatočila do rolády a zviazala špagátikom. Opiekla som to na panvici z každej strany cca 4-5 minút a potom na 10 do rúry/ 200 stupňov. 
Do hrnca som dala vývar a ked vrel pridava som postupne kukuričnú polentu, miešala som pár minút kým mi z toho nevznikla veľmi hustá kaša.
Šalotku som si nakrájala, osolila, ocukrila a opiekla na panvici.
 

Kuracie krídielka

Na krídla som si vytvorila marinádu z: oleja, cesnaku, bbq omáčky, kečupu, sójovej omáčky, soli, čili, korenia, zázvoru a grilovacieho korenia. Obalila som v tom krídla, dobré je nechať ich 24 hodin v chladničke. A piekla som ich v rúre cca 45 minút/180stupňov. Ako prílohu som si  prichystala uhorku, mrkvu a jogurtový dip (biely jogurt, soľ, korenie, cesnak, petržlenová vňať a kôpor). 

 

Exotické kuracie mäsové guľky

Mleté kuracie prsia si zmiešame s cesnakom, soľou, koriandrom, korením, vajíčkom, šalotkou, strúhankou a pomletými orieškami (pistácie, kešu, arašídy). S mokrými rukami vytvarujeme guľky a opečieme ich. Špagety uvaríme klasicky. Na omáčku si nakrájame jednu cibuľu, cesnak, a podusíme spolu s jednou plechovkou rajčín a trochou masla. Pridáme soľ, korenie, rascu, čili, sójovú omáčku, cukor a mletú papriku. Omáčku zmiešame s cestovinou a na vrch dáme guličky. Samozrejme na vrch nesmie chýbať kudrnka alebo ligurček + parmezán. :) 

 

Pappardelle s mäsom na šťave

Pappardelle stačí uvariť vo vode cca 6 minút. Nakrájala som si na drobno šalotku, ktorú som orestovala a pridala som karé, samozrejme dá sa to robiť napr. aj z kuracieho mäsa. Mäso som opiekla spolu so šalotkou a podliala vývarom. Nechala som to dusiť a šťavu som ešte ochutila: rasca, čili, korenie, sójová omáčka, trochu grilovacej zmesi alebo bbq omáčky, podľa chuti soľ a lyžičku dijonskej horčice. Potom som pridala ešte moju milovanú mrkvu, pekne som to podusila cca 15 minút. Čo vám budem hovoriť, bolo to úžasné. Na vrch ešte čerstvá nasekaná kudrnka. :)

 

Panenka na sedliacky spôsob

Panenku iba osolíme a okoreníme. Sprudka opečieme z každej strany 4 minúty na panvici, potom dáme piecť asi na 10 minút do rúry aby ostala v strede ružová. Medzi tým si uvaríme tagliatelle a opečieme slaninu. Slaninu aj s výpekom dáme do misky, zmiešame ju spolu s tvarohom, nasekanou pažitkou, soľou a korením. Keď su cestoviny uvarené, zmiešame ich s touto zmesou a podávame. :-)
 

 

Steak s korením

V mažiari som si rozdrvila štvorfarebné korenie a hrubozrnnú soľ. V korení som obalila steak. Opiekla som ho na grilovacej panvici na oleji z každej strany asi 4 minútky (išlo o bravčovú panenku). Do výpeku z mäsa som pridala malu lyžičku horčice a masla. Príloha jednoduchá - cuketové cestoviny. Pomocou škrabky som si z cukety vyrobila slíže a opiekla som ich na masle a bylinkách spolu s cherry rajčinkami. Stáčí iba osoliť a okoreniť a je to. :-)